Kultura
Informacje ogólne
Na obszarze gminy brak jest ośrodka kultury, co nie jest jednoznaczne z brakiem życia kulturalnego. Działalność kulturalną na terenie gminy propaguje i kontunuuje założone w 2006 roku Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Gminy Adamów, skupiające reaktywowane Koła Gospodyń Wiejskich i zespoły ludowe.
Ruch artystyczny corocznie wspierają władze gminy, które dotują Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne. Pozyskiwane są także środki ze Starostwa Powiatowego na zakup stroi dla poszczególnych zespołów.
Na terenie Gminy Adamów działa kapela ludowa „Adamowiacy oraz zespoły: „ Roztoczanskie Echo” z Suchowoli, „Feliksowianki” z Feliksówki, „Trzepiecianie” z Trzepiecin, „Gawęda” z Szewni Dolnej, “Babeczki w kropeczki” z Bondyrza. Wymienione zespoły współpracują z Urzędem Gminy oraz aktywnie uczestniczą w życiu społeczności gminnej. Nasze zespoły reprezentują także gminę na zewnątrz poprzez uczestnictwo w innych imprezach np. powiatowych.
Każdego roku na przełomie sierpnia i września na terenie gminy organizowane jest “Gminne Święto Plonów” - plenerowa impreza wieńcząca zakończenie żniw i odwołująca się do ludowych tradycji naszego regionu a zwałszcza obrzędów związanych z pracą na roli i dziękczynną modlitwą. Symbolem trudu i mozolnej pracy rolnika są wieńce dożynkowe składane przez poszczególne delegacje sołeckie. Uroczystość ta wzbogacona jest przyśpiewkami ludowymi.
W 2009 roku nasza Gmina została wytypowana do zorganizowania dorocznego spotkania z okazji Dnia Animatora Kultury w powiecie zamojskim. W spotkaniu udział wzięli najaktywniejsi przedstawiciele gminnych instytucji kultury, twórcy, artyści, delegacje zespołów śpiewaczych z terenu powiatu. Najaktywniejszym animatorom, działaczom i twórcom ludowych zostały wręczone dyplomy i nagrody rzeczowe.
Działalność ich jest bardzo dobrym przykładem społecznej integracji która pobudza mieszkańców do wzmożonej aktywności w dziedzinie kultury oraz przyczynia się do promocji miejscowości i regionu. Zaangażowanie i aktywność w popularyzacji regionalnego folkloru wspólnie z innymi zespołami przyczynia się do pielęgnowania tradycji i obrzędowości.
Ponadto zespoły takie jak: “Feliksowianki”, “Roztoczańskie Echo”, “Gawęda” i “Babeczki w Kropeczki” kontynuują działalność kulturalną powstałych ze środków PPWOW Klubów Seniora i w ramach tej działalności prowadzą dodatkową działalność kulturalną.