Logo Gmina Adamów

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 703
W sumie: 103041

Z kart historii

Położenie

Gmina Adamów położona jest na północnych krańcach Roztocza Środkowego przy drodze z Zamościa do Jozefowa. Od pd. graniczy z gminą Krasnobród, od wschodu z gminą Krynice, od pn.-wsch. z gminą Łabunie, od północy z gminą Zamość i od zachodu z gminą Zwierzyniec.

 

 
Powierzchnia gminy Adamów wynosi 11 066 ha, a zamieszkana jest przez 5 380 mieszkańców. Adamów jest typową gminą rolniczą, w której użytki rolne zajmują 57% powierzchni. Lasy i grunty leśne to 39% powierzchni gminy. Obszar ten jest ubogi w wody. Południową część gminy przecina dolina Wieprza, do którego wlewa swoje wody Jacynka. Wody tych rzek należą do I klasy czystości. Żyjące w niej pstrągi i lipienie przyciągają licznych wędkarzy.
 
 
W zachodniej części gminy znajduje się Roztoczański Park Narodowy, który wraz z otuliną zajmuje około 50% jej powierzchni. Natomiast jej południowe krańce wchodzą w skład Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Przez malownicze obszary prowadzą szlaki turystyczne i ścieżki poznawcze. Piękno krajobrazu podziwiać można z wielu punktów widokowych położonych na wysokości powyżej 300 m n.p.m.
 

Przemysł

W gminie istnieją dość prężne, prywatne przedsiębiorstwa, dające zatrudnienie miejscowej ludności. Należą do nich fabryka mebli i chłodnia w Adamowie, wytwórnia mydła w Szewni Dolnej i tartaków Bondyrzu.
Brak przemysłu uciążliwego dla środowiska, liczne użytki rolne oraz lasy sprzyjają zachowaniu czystości powietrza i wód na tym terenie. W przyszłości obszary te mogą stanowić doskonałą bazę do rozwoju turystyki i rekreacji. Tereny gminy Adamów należą do zróżnicowanych morfologicznie. Urozmaicona rzeźba terenu malownicze krajobrazy przyciągają turystów spragnionych wypoczynku na łonie natury.
 

Historia

W gminie Adamów istnieje kilka zabytków godnych obejrzenia. W miejscowości Adamów znajduje się rozległy park z XVIII/XIX w. z drewnianym dworkiem i obiektami podworskimi oraz zabytkowa kapliczka z XIX w. W Bondyrzu można obejrzeć młyn wodny z początku XX wieku oraz modernistyczny kościół rzymskokatolicki. Ciekawe kościoły wznoszą się w Potoczku, Szewni Dolnej i Suchowoli.
Gmina Adamów była w czasie II wojny światowej terenem bardzo ożywionych działań partyzanckich. Trzykrotnie pacyfikowany i wysiedlony przez Niemców Bondyrz posiada obecnie unikalne w skali kraju Muzeum Historii Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Zbrojne wystąpienie miało miejsce w dniu 30 grudnia 1942 roku w miejscowości Wojda. Data ta uznana została za początek Powstania Zamojskiego, które trwało do 25 lipca 1944 roku. Pomnik upamiętniający bitwę pod Wojdą i pomnik "Żołnierzom Powstania Zamojskiego" w Szewni Dolnej stanowią dowód wdzięczności obecnych mieszkańców dla żołnierzy podziemnego frontu. Pomniki pamięci narodowej znajdują się także w miejscowości Feliksówka i Rachodoszcze.
 

Wójt gminy zaprasza


    Wójt Gminy Adamów
    Dariusz Szykuła

W sprawach skarg i wniosków przyjmuje interesantów w każdy wtorek:

od 7:00 do 14:00

Ankieta dot. budowy pomostów wędkarskich

Wypełnij Odpowiedzi

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.