Logo Gmina Adamów

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 8694
W sumie: 152491

Symbole Gminne

FLAGA I HERB GMINY ADAMÓW

 

Uchwałą Nr VII/59/15 Rady Gminy Adamów z dnia 8 września 2015 r. zostały ustanowione: herb i flaga Gminy Adamów oraz pieczęci Gminy Adamów, Wójta Gminy i Rady Gminy.

Herb Gminy Adamów przedstawia w zielonym polu dwie srebrne jodły nad którymi pośrodku znajduje się półksiężyc, a nad półksiężycem gwiazda sześciopromienna.

Na fladze i pieczęciach występuje wizerunek herbu umieszczony w odpowiednich proporcjach zgodnie z obowiązującymi zasadami heraldyki.

 

Jednym z motywów przy komponowaniu herbu Gminy było wzięcie pod uwagę szczególnych walorów krajoznawczo-przyrodniczych, wyróżniających tereny Gminy na tle regionu i Polski. Uwzględniając fakt, iż ponad 50% obszarów Gminy Adamów znajduje się w obrębie ścisłego rezerwatu przyrody -Roztoczańskiego Parku Narodowego, którego obszar porośnięty jest przez bory jodłowe i bukowe zasadne stało wykorzystanie z tego obszaru motywu dla projektu herbu Gminy. Stąd też zielone tło herbu i dwie srebrne jodły.

 

Drugim motywem występującym w herbie gminy jest półksiężyc nad którym umiejscowiona jest szeciopromienna gwiazda. Jest to herb pierwotnych właścicieli tych ziem wchodzących w skład dzisiejszej gminy, które najdłużej i najtrwalej wpisały się w rozwój i historię tych obszarów. Z opracowań historycznych wynika, że największe zasługi dla ziem Gminy Adamów na przestrzeni wieków wniosła rodzina Tarnowskich herbu Leliwa. Rodzina ta najdłużej dzierżyła większość terenów dzisiejszej Gminy, dokonując szeregu lokacji wsi, fundacji kościelnych i inwestycji dworskich.

 

Połączenie powyższych motywów przedstawia herb Gminy Adamów.

Flaga Gminy Adamów
Herb Gminy Adamów

 

   

Wójt gminy zaprasza


    Wójt Gminy Adamów
    Dariusz Szykuła

W sprawach skarg i wniosków przyjmuje interesantów w każdy wtorek:

od 7:00 do 14:00

Ankieta dot. budowy pomostów wędkarskich

Wypełnij Odpowiedzi

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.