News

NARODOWE CZYTANIE 2023
15.09.2023
8 września nad malowniczym Zalewem w Jacni odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Przytoczono fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, czyli klasyki polskiej literatury i narodowej epopei. Autorka opisuje w niej przeżycia Polaków podczas Powstania Styczniowego, którego w tym roku obchodzimy 160-tą rocznicę.
Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.
Przedsięwzięcie oficjalnie rozpoczęła Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Adamowie z siedzibą w Potoczku, Pani Alicja Zawiślak wraz z Wójtem Gminy Adamów, Panem Dariuszem Szykułą. Przypomnieli jak ważną rolę w literaturze oraz historii odegrała powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Następnie nie pozostało nic innego, jak tylko przeczytać fragmenty tej wspaniałej powieści. Interpretacji podjęli się znamienici goście: wójt Gminy Adamów, Pan Dariusz Szykuła, przewodnicząca Rady Gminy, Pani Bożena Skiba, zastępca wójta, Pan Adam Walczak, kierownik Centrum Integracji Społecznej Pani Magdalena Drożdż, kierownik GOPS, Pani Aneta Moryń, główny księgowy CIS, Pan Paweł Kowalczuk, prezes stowarzyszenia „Razem dla Gminy Adamów”, Pani Renata Frankiewicz, zastępca prezesa Spółdzielni Socjalnej „Adamowianka”, Pani Katarzyna Gmitrzuk, Wiceminister Sprawiedliwości, Pan Marcin Romanowski, przedstawiciele kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych, Klubu Senior w Jacni, nasi czytelnicy oraz uczniowie wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Suchowoli oraz w Szewni Górnej.
Wszyscy lektorzy z zaangażowaniem przedstawili treść epopei, nie zabrakło również strojów z epoki. Całości dopełniła piękna pogoda, dzięki której opisy przyrody przedstawione w powieści stały się niesamowicie realistyczne.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w 12 edycję Narodowego Czytania.