Logo Gmina Adamów

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 5886
W sumie: 121966

News

News zdjęcie id 373

Tężnia solankowa w Jacni

04.09.2018

TĘŻNIA SOLANKOWA W JACNI,

PIERWSZA NA ZAMOJSZCZYŹNIE - 

JUŻ DZIAŁA

 

Od kilku dni mieszkańcy i turyści odwiedzający naszą gminę mogą korzystać z inhalacji na świeżym powietrzu. Do użytku oddaliśmy  pierwszą na Zamojszczyźnie tężnię solankową.

7 września 2018 r. podczas Pikniku dla członków  Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Gminy Adamów, została uroczyście oddana do użytku mieszkańców tężnia solankowa. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Dariusz Szykuła - Wójt Gminy Adamów, Eugeniusz Węcławik – Dyrektor NZOZ w Suchowoli, Mirosław Lewusz – Radny Gminy Adamów, Małgorzata Greszta- przedsiębiorca,  Maria Kawałko  - członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Bożej Woli oraz Ewelina Droździel- Szykuła – Skarbnik Gminy i Aneta Molenda – pracownik UG pomysłodawczynie budowy tężni.

Tężnia znajduje się przy zbiorniku wodnym w Jacni w pobliżu parkingu i siłowni zewnętrznej.

Tężnia solankowa to konstrukcja z drewna i gałęzi, na które spływa pompowana ku górze solanka, czyli woda mineralna zawierająca dużą liczbę jonów sodowych, soli magnezowych oraz związków jodu i bromu. Solanka gdy spływa rozbija się o poszczególne gałązki – częściowo paruje, nasycając powietrze wokół budowli solnym aerozolem. Pod konstrukcją tężni znajduje się misa żelbetowa zbierająca solankę, z której jest ona odprowadzana do podziemnego zamkniętego zbiornika który zlokalizowany jest obok. Ze zbiornika podziemnego solanka jest pompowana z powrotem do obiegu. Strugi solanki ściekają po gałązkach, na których rozbijają się tworząc leczniczy aerozol. Słońce i wiatr potęgują oddziaływanie tężni. Najlepszy efekt leczniczy osiągniemy przebywając w odległości do 10 m, zaś zalecany czas trwania inhalacji wynosi pół godziny.

Minerały i mikroelementy znajdujące się w solance wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę uzupełniając niedobór tych mikroelementów w organizmie człowieka. Działanie lecznicze solanki korzystnie wpływa na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych oraz ogólną odporność organizmu.

Tężnia czynna jest codziennie, bezpłatnie dla wszystkich szukających zdrowia i wypoczynku.

Budowę ze środków własnych zrealizowała Gmina Adamów jako jedną z atrakcji turystycznych gminy i regionu.

 

FIlm udostępniony dzięki Panu Józefowi Zdybel  

 

 

Wójt gminy zaprasza


    Wójt Gminy Adamów
    Dariusz Szykuła

W sprawach skarg i wniosków przyjmuje interesantów w każdy wtorek:

od 7:00 do 14:00

Ankieta badająca liczbę osób zadowolonych ze zrealizowanej inwestycji dot. budowy pomostów wędkarskich

Wypełnij Odpowiedzi

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.