Logo Gmina Adamów

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1412
W sumie: 126559

News

News zdjęcie id 538

Obchody 30-lecia Fundacji „Barka”

13.06.2019

W dniach 7 - 8 czerwca 2019 r. delegacja z naszej gminy w osobach: P. Dariusz Szykuła, P. Ewelina Droździel – Szykuła, P. Danuta Jaworska i P. Jerzy Kaczoruk mieli zaszczyt uczestniczyć w obchodach 30- lecia działalności Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka” w Poznaniu.

 

Dla przypomnienia - Fundacja Barka była inspiratorem do utworzenia Centrum Integracji Społecznej w Jacni, pierwszego w powiecie zamojskim i jednego z nielicznych w woj. lubelskim.

 

Fundacja założona przez małżeństwo psychologów Barbarę i Tomasza Sadowskich była odpowiedzią na rosnące problemy społeczne okresu transformacji w Polsce.

Odpowiedzią wprost, ponieważ wraz z córkami zamieszkali z grupą 25 osób osób (bezdomnych, bezrobotnych ,niepełnosprawnych, uzależnionych, po zakładach karnych) w opuszczonym budynku we Władysławowie, w gminie Lwówek. W tej pierwszej wspólnocie wypracowane zostały zasady, które były i są podstawą do rozwoju całego systemu Barki. Od 30 lat działalności Fundacji przyświeca cytat Tomasza Sadowskiego „My tu nie świadczymy usług. Życiem świadczymy”.

Dwudniowa konferencja pod nazwą „Rozwój przedsiębiorczości społecznej w Polsce” zgromadziła ponad 300 osób z Polski i ze świata w tym również przedstawicieli samorządu terytorialnego.

Program konferencji zawierał (między innymi) panele dyskusyjne . W jednym z takich paneli („Rola samorządów w tworzeniu warunków do zrównoważonego rozwoju we wspólnocie lokalnej”) uczestniczył P. Dariusz Szykuła- Wójt Gminy. Zaś cała delegacja brała udział w warsztatach pod nazwą- „Osoby po przejściach jako liderzy w działaniach na rzecz reintegracji społeczno- zawodowej osób bezdomnych,uzależnionych,więźniów, migrantów”.

Pierwszy dzień konferencji zakończyła Gala, na której obok filmu o Fundacji Barka i koncertu jazzowego, organizatorzy nagrodzili statuetkami 30 osób, zasłużonych dla Barki. Pośród grona wyróżnionych znaleźli się przedstawiciele Gminy Adamów P. Dariusz Szykuła Wójt Gminy i P. Danuta Jaworska Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Drugi dzień konferencji odbywał się w Chudobczycach we wspólnocie oraz ośrodku wypoczynkowym Barki. Program drugiego dnia to między innymi, Msza Św. Ekumeniczna, zwiedzanie gospodarstwa prowadzonego przez członków Wspólnoty Barki.

 

Galeria FOTO:

Wójt gminy zaprasza


    Wójt Gminy Adamów
    Dariusz Szykuła

W sprawach skarg i wniosków przyjmuje interesantów w każdy wtorek:

od 7:00 do 14:00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.