Logo Gmina Adamów

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 5893
W sumie: 121973

News

News zdjęcie id 549

Obchody Nocy Świętojańskiej w Jacni

26.06.2019

 

W sobotę 22 czerwca 2019 r. na boisku sportowym tuż przy zbiorniku wodnym w Jacni odbyła się już po raz szesnasty uroczysta Noc Świętojańska. Impreza miała na celu przybliżyć mieszkańcom gminy tradycje, zwyczaje i sposoby obchodzenia słowiańskiego święta sobótkowego.

Imprezę rozpoczął Wójt Gminy Adamów powitaniem przybyłych gości i uczestników, którzy tego wieczoru licznie zawitali do Jacni. Impreza każdego roku przyciąga liczną publiczność, a w tym roku dzięki pięknej, słonecznej pogodzie oprócz lokalnej społeczności przybyło wiele gości spoza terenu gminy.

Tego dnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Suchowoli i Szewni Górnej zaprezentowali swoje talenty artystyczne, wokalne  i taneczne, które zachwyciły publiczność.

Gromkimi brawami nagrodzone zostały również występy lokalnych zespołów ludowych i Kół Gospodyń Wiejskich oraz Kapeli Ludowej Adamowiacy, których znane pieśni i piosenki ludowe rozbrzmiewały nad zbiornikiem wodnym.

Ważną częścią tego wydarzenia były zawody wędkarskie o puchar Wójta Gminy Adamów, które rozpoczęły się wczesnym rankiem. Organizatorem zawodów był Pan Zbigniew Słota Prezes PZW Jacynka. Najlepsi wędkarze w dwóch kategoriach „Junior” i „Senior” otrzymali puchary i nagrody.

Najlepszym wędkarzem w kategorii „JUNIOR” już po raz kolejny okazał się Wiktor Kostrubiec, natomiast w kategorii „SENIOR” I miejsce zdobył Marcin Szymański. 

W trakcie festynu były przeprowadzane liczne konkursy i zabawy sportowe. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursach otrzymały drobne upominki, natomiast zwycięzcy nagrody rzeczowe. Główną atrakcją dla dzieci było wesołe miasteczko w postaci  zjeżdżalni i zamków dmuchanych. Równie dużym zainteresowaniem cieszył się wystawiony przez druhów z OSP Potoczek samochód ratowniczo-gaśniczy, w którym dzieci mogły się choć przez chwilę poczuć prawdziwymi strażakami.

Tradycyjnie odbył się konkurs na najładniejszy wianek świętojański. W tym roku wianki były szczególnie udane, a komisja oceniająca miała nie lada kłopot w wyróżnieniu zwycięzcy. Wianki świętojańskie oceniali: Bożena Skiba, Ewelina Droździel-Szykuła i Danuta Jaworska. Wianki wypleciono zgodnie z tradycją, czyli z ziół i polnych kwiatów, a ich wykonawczynie otrzymały nagrody i dyplomy.

I miejsce w konkursie na najpiękniejszy wianek świętojański zdobyła Małgorzata Łucja Szewczuk, II miejsce Barbara Szewczuk, a III miejsce Anna Szmidt. Pozostałe wianki zostały wyróżnione i również nagrodzone.

Najwięcej zainteresowania wzbudził konkurs na szukanie kwiatu paproci. Po ogłoszeniu konkursu dzieci i młodzież udała się na poszukiwanie tego magicznego kwiatu. Jak się okazało, łatwo nie było, ale na pewno warto, bo nagrodą główną w tym konkursie był rower ufundowany przez Wójta Gminy Adamów, na  którym odjechał szczęśliwy znalazca kwiatu -  Kamil Materna.

Wspaniałej zabawy dostarczyła gwiazda wieczoru, zespół SOLARIS z Zamościa, który roztańczył publiczność. Uczestnicy imprezy doskonale bawili się w rytmach muzyki disco polo.

Kulminacyjnym punktem imprezy był obrzęd sobótkowy w wykonaniu  uczniów Szkoły Podstawowej w Suchowoli, korowód nad zbiornik wodny oraz puszczanie wianków świętojańskich na wodę.

O bezpieczeństwo w trakcie imprezy dbali strażacy z OSP w Potoczku i Jacni oraz policjanci z Posterunku Policji w Krasnobrodzie.

Magiczna atmosfera i pozytywna energia sprawiły, że była to wyjątkowa impreza. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Nocy Świętojańskiej za przybycie i wspólną zabawę. 

 

Galeria FOTO:

Wójt gminy zaprasza


    Wójt Gminy Adamów
    Dariusz Szykuła

W sprawach skarg i wniosków przyjmuje interesantów w każdy wtorek:

od 7:00 do 14:00

Ankieta badająca liczbę osób zadowolonych ze zrealizowanej inwestycji dot. budowy pomostów wędkarskich

Wypełnij Odpowiedzi

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.