Logo Gmina Adamów

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2414
W sumie: 85281

News

News zdjęcie id 602

WYJĄTKOWA INAUGURACJA

06.09.2019

Dnia 2 września 2019 roku w Szkole Podstawowej  im. Tadeusza Kościuszki w Suchowoli odbyła  się Powiatowa Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020 połączona z uroczystymi obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Rok szkolny zainaugurował Wicepremier Pan Jacek Sasin. Ta szkoła to nie przypadek. To właśnie Suchowola była jedną z tych miejscowości na Zamojszczyźnie, która ucierpiała najbardziej w czasie niemieckiej okupacji.

Na pierwszej w tym roku szkolnym lekcji patriotyzmu zgromadzili się: uczniowie, rodzice, nauczyciele, kombatanci oraz mieszkańcy Suchowoli. Rangę uroczystości podkreślała obecność gości, wśród których znaleźli się m. in.:  wicepremier – Pan Jacek Sasin, Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Mariusz Leszczyński, Lubelski Wicekurator Oświaty Pan Eugeniusz Pelak, senator Jerzy Chróścikowski, poseł na Sejm RP Jarosław Sachajko, poseł na Sejm RP Pan Tomasz Zieliński, poseł na Sejm RP Pan Sławomir Zawiślak, Radny Województwa Lubelskiego Pan Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor zamojskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie Pani Monika Żur, Starosta Powiatu Zamojskiego Pan Stanisław Grześko, Wójt Gminy Adamów Pan Dariusz Szykuła. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak.
Uroczystościom, które rozpoczęły się w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Suchowoli, towarzyszył ceremoniał wojskowy oraz przemówienia zaproszonych gości. Następnie w kościele parafialnym w Suchowoli odprawiona została Msza Święta celebrowana przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Mariusza Leszczyńskiego, a po nabożeństwie uczniowie Szkoły Podstawowej przedstawili program artystyczny, poświęcony tym, którzy walczyli i oddali życie za Ojczyznę. Jednym z symboli uroczystości w Suchowoli, był tzw. „Przerwany marsz…”, polegającej na symbolicznym dokończeniu przerwanego przez wybuch wojny, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Na cmentarzu odbył się Apel Pamięci 125 Żołnierzy poległych pod Suchowolą w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku.

Dramat II wojny światowej nie jest tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń. Pamiętać o nich będziemy, ponieważ rozumiemy, że naród, który zapomni o swojej przeszłości, skazany jest na bolesne doznania. Niech na zawsze w pamięci naszego Narodu pozostaną imiona Tych, którzy życie oddali dla Ojczyzny. To dzięki nim możemy żyć teraz w wolnej Ojczyźnie. Niech ich niezłomna i bohaterska postawa będzie dla nas drogowskazem w nauce, pracy i służbie dla Rzeczypospolitej.

 

Galeria:

Wójt gminy zaprasza


    Wójt Gminy Adamów
    Dariusz Szykuła

W sprawach skarg i wniosków przyjmuje interesantów w każdy wtorek:

od 7:00 do 14:00

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.